Domena internetowa, co to jest i jak wybrać?

Domena internetowa, co to jest i jak wybrać?

jak wybrać nazwe dla domeny i gdzie ja wykupić?

Domena to taka nieruchomość internetowa. Coś co jest niezbędne dla każdego, kto chce posiadać własna stronę internetową. To jest adres internetowy, za pomocą którego inni będą mogli znaleźć Twoja stronę. Innymi słowy aby każdy człowiek na świecie po wpisaniu adresu strony internetowej otworzył Twoją stronę internetową.  Zatem domena internetowa jest bardzo ważnym elementem, z którym przyjdzie nam się zmierzyć już na samym początku jeśli chcemy utworzyć własną stronę internetową.

Wybieranie nazwy dla swojej domeny jest dość przyjemne, ale wbrew pozorom nie jest proste. Dla mnie zawsze była to przyjemna czynność, ponieważ właśnie stawałem w obliczu wyzwania, czyli tworzenia nowej strony internetowej. Czułem wtedy ekscytację ale również lekkie zmieszanie i wątpliwości. Jaką wybrać domenę dla swojej strony aby była dobra? Jaka domena najlepiej się sprawdzi, będzie dobrze się kojarzyć, łatwo ją będzie zapamiętać itp. Wiele osób, którzy zakładają swoje strony ma podobny ból głowy. Dlatego postanowiłem wyjść z pomocą i stworzyć artykuł, który ułatwi Ci wybrać najlepszą domenę dla swojej strony internetowej.

Jakie wybrać rozszerzenie?

Zacznę nietypowo czyli od rozszerzenia domeny. Co to jest rozszerzenie domeny? To bardzo proste. Przyjrzyj się jak wyglądają adresy stron internetowych. Adres strony, na której właśnie jesteś to https://www.gurtowscy.pl

https – nazwa protokołu

www – nazwa usługi internetowej (World Wide Web to najpopularniejsza usługa internetowa)

gurtowscy – domena, nazwa strony

pl – rozszerzenie.

domena internetowa

Czyli rozszerzenie to jest element, który znajduje się na końcu, zaraz po domenie. Mogą być rozszerzenia narodowe, międzynarodowe, regionalne, generyczne (funkcjonalne).

Domeny funkcjonalne:

Nie Sponsorowane:

 • .edu – przeznaczone dla szkół i instytucji oświatowych
 • .gov – przeznaczone dla rządów
 • .mil – przeznaczone dla wojska
 • .com – dla firm komercyjnych
 • .org – dla organizacji nie czerpiących zysków ze swojej działalności
 • .net – dla internetu
 • .info – dla stron informacyjnych
 • .pro – zawodowe

Domeny funkcjonalne:

Sponsorowane:

 • .aero – transport lotniczy
 • .cat – Katalonia
 • .coop – kooperacja, współpraca
 • .jobs – zatrudnienie
 • .mobi – telefonia komórkowa
 • .museum – muzealne
 • .travel – podróżnicze
 • .cash – bankowe

Domeny funkcjonalne, narodowe:

 • .com.pl, .biz.pl – strony biznesowe, należące do firm
 • .net.pl – strony związane z internetem
 • .art.pl – strony związane ze sztuką
 • .edu.pl – strony związane z edukacją
 • .org.pl, .ngo.pl – strony organizacji
 • .gov.pl – strony rządowe
 • .info.pl – strony informacyjne
 • .mil.pl – strony wojskowe

Domeny krajowe:

 • .pl – Polska
 • .eu – Unia Europejska
 • .be – Belgia
 • .de – Niemcy
 • .dk – Dania
 • .us – Stany Zjednoczone
 • .ee – Estonia
 • .fr – Francja

Jak widać jest tego dużo, a w rzeczywistości tych rozszerzeń jest jeszcze więcej. Odpowiedź zależna jest od charakteru Twojej działalności i rynku docelowego. Zakładając, że chcesz prowadzić blog, a czytelnikami bloga mają być polacy, to wówczas wybierasz rozszerzenie .pl.

Krajowe rozszerzenia są najpopularniejsze i najlepiej odbierane przez społeczeństwo. Są one też intuicyjnie wpisywane przez osoby wyszukujące stronę w internecie. Jeśli ktoś ma wątpliwości czy w adresie po domenie jest .com, czy .pl to intuicyjnie wybierze tę drugą opcję.

Nie rejestruj słabej domeny

W momencie kiedy przechodzisz do rejestracji domeny dostrzegasz jak wiele domen jest już zajętych. Jasne jest, że jeśli domena jest już zajęto to Ty już jej zarejestrować nie możesz. W takich sytuacjach system podpowiada aby wybrać domenę z innym rozszerzeniem. W przypadku kiedy NazwaDomeny.pl jest zajęte system może zasugerować wybór NazwaDomeny.net.com.pl i to nie jest dobre rozwiązanie. Wyobrażasz sobie, że ludzie to zapamiętają? Nie ma takiej możliwości. Dlatego nie gódź się na to. Jest na to rozwiązanie.

jak wybrać domenę internetowąPo pierwsze możesz wybrać inna nazwę dla swojej domeny, która będzie wolna. To jest najszybsze i najmniej kosztowne rozwiązanie. Drugim rozwiązaniem jest odkupienie domeny z rynku wtórnego. Wybór domeny jest trudny między innymi ze względu, że większość, a może wszystkie popularne nazwy stron są już zajęte. Możliwe, że na tych stronach kompletnie nic nie ma. Wiele domen jest po prostu zarezerwowana z myślą o tym, aby w przyszłości z zyskiem je sprzedać. Czy takie wykupienie domeny z rynku wtórnego jest dobre? Czasami tak. Jeśli nie przychodzi nam do głowy inna zastępcza nazwa dla domeny to czemu nie. Kupno popularnej domeny może być dobrą inwestycją i będzie miało wpływ na sukces Twojej firmy. Przy wyborze domeny z rynku wtórnego uważaj. W przypadku zakupem samochodu używanego możemy naciąć się na to, że był “bity”. Domeny mogą za to mieć złą historie, np. Strona dostała ban od Google za niewłaściwe pozycjonowanie. Wówczas osiągnięcie dobrych rezultatów z taką domeną będzie trudniejsze.

Jaką wybrać nazwę dla domeny?

Nazwa własna, czy nazwa pospolita dla domeny? Nazwa własna to naturalnie nazwa przypisana dla konkretnej jednostki. W tym przypadku może to być nazwa Twojej firmy, albo Twoje imię i nazwisko. Nazwa pospolita to nazwa określająca pewną grupę istot, czy jednostek. Na przykład Kellys (marka rowerowa) to nazwa własna, zaś rowery to nazwa pospolita. Czasami można zauważyć, że nazwa własna staje się również nazwą pospolitą. To jest pospolicie nazw markowych. Jest wiele takich przykładów. Obuwie sportowe to dla nas adidasy, ciemny napój o ogromnej zawartości cukru to po prostu cola, dziecko przewijamy oczywiście w pampersy, a w internecie googlujemy.

Pytanie teraz czy wybrać nazwę własna czy pospolitą domeny? Na przykład ktoś zajmuje się pozycjonowaniem stron internetowych. To można by było wybrać domenę w stylu pozycjonowaniestron.pl albo pozycjonowanie lub nazwę własnę czyli swoją markę. W tym miejscu zdania są podzielone. Przede wszystkim ludzie zapamiętają domenę, która dobrze wpada w ucho i oko. Kolejną ważną sprawą jest fakt, że domena jest jednym z elementów brandingu. Zazwyczaj klientom doradzam aby stworzyć nazwę własną, która wpada w ucho i będzie łatwa do zapamiętania i skojarzenia.

Łatwe do zapamiętania zdanie

Zgodnie z zasadą aby domena była łatwa do zapamiętania dobrze sprawdzają się zdania łatwe do zapamiętania, nawet gdy są dłuższe. Świetnym przykładem jest tutaj strona www.JakOszczedzacPieniadze.pl, łatwo ją zapamiętać, chociaż jest dość długa. Optymalna długość domeny mieści się do 25 znaków.

Domena tylko z literami angielskiego alfabetu

Od jakiegoś czasu (dłuższego czasu) można rejestrować domeny na przykład z polskimi znakami. Jest to zdecydowanie ciekawe rozwiązanie, dzięki któremu można się wyróżnić i w przypadkach kiedy nazwa bez polskich znaków jest zajęta. Ciekawe rozwiązanie, ale niestety nie optymalne. Jesteśmy przyzwyczajeni, że adres internetowy nie może zawierać polskich znaków. Więc ludzie gdy będą wyszukiwać Twoja stronę najczęściej będą wpisywać adres bez polskich znaków. Więc zdecydowanie ważniejsza domena jest bez polskich znaków. Dobrym rozwiązaniem jest rejestracja dwóch wersji domen, jedną bez polskich znaków, a drugą z polskimi znakami i przekierować ją na właściwy adres. Abstrahując od tej sytuacji, zdarzają się sytuacje, że jest rejestrowane i przekierowywanie więcej domen, bo wielu użytkowników wpisuje adres z często powtarzającym się błędem.

Nie polecam wybierania dla domen obcojęzycznych nazw, zwłaszcza gdy inaczej się to pisze, a inaczej czyta. To może wprawić w zakłopotanie w momencie gdy ktoś będzie polecać Twoją stronę komuś innemu na przykład przez telefon. Generalnie warto stosować zasadę, że im prościej tym lepiej.

Nie korzystaj z myślników i cyfr

Załóżmy, że wybierzemy nazwę dla domeny składającą się z dwóch lub trzech członów. Na przykład tworzę bloga o nazwie jak prowadzić bloga, w takim przypadku lepiej będzie www.jak-prowadzic-bloga.pl czy www.jakprowadzicbloga.pl? Możliwe, że wizualnie lepiej wygląda domena z myślnikami, nie zlewa się tak jak ta druga. Niestety na tym się kończy. Domenę z myślnikami trudniej zapamiętać. Większość osób wpiszę nazwę bez myślników. Pamiętaj, że adres Twojej strony ludzie sami sobie będą przekazywać i myślniki będą to utrudniać. Aby domena wizualnie lepiej się prezentowała (np. na wizytówce) to możesz użyć wielkich liter na początku wyrazów: www.JakProwadzicBloga.pl .

Jeśli to możliwe unikaj też cyfr w swojej domenie. Niepotrzebnie będą one wydłużać adres strony, będą trudniejsze do zapamiętania, a to w konsekwencji będzie prowadzić do tego, że ludzie będą pomijać je przy wpisywaniu adresu. Stwarzają też kolejny problem, jeśli usłyszysz adres 2 światy kropka pl, to wpiszesz www.2swiaty.pl, czy www.dwaswiaty.pl ? Pojawiają się oczywiście wyjątki np. 4×4.pl, top10.pl

Czy stosować przedrostki przy wyborze domeny?

Przedrostki typu “e” lub “i” stosowane przed nazwą domeny (eTwojaNazwa.pl lub iTwojaNazwa.pl) są coraz częściej stosowane. Wynika to oczywiście z faktu, że coraz więcej domen jest zajęta. Nie ma nic złego w stosowaniu przedrostków przed domeną. Minusem jest jednak fakt, że często będą te małe szczegóły pomijane przy wpisywaniu adresu Twojej strony. Są oczywiście przypadki, gdzie warto stosować tego typu przedrostki. Jeśli zajmujesz się marketingiem internetowym, albo biznesem internetowym to będzie dobre rozwiązanie zastosować przedrostek “e”.

Nazwa domeny ma wpływ na pozycjonowanie

Owszem kiedyś może ten czynnik miał nieco większe znaczenie niż obecnie. Natomiast od dłuższego już czasu występowanie słów kluczowych w adresie url, czyli w domenie nie ma dużego wpływu na pozycjonowanie. Jeśli ma jakikolwiek to tak naprawdę niewielki. Więc dużo bardziej polecam skupić się na korzyściach z brandingu niż z pozycjonowania domeną.

Gdzie i jak zarejestrować swoją domenę? Ile kosztuje domena?

Sama procedura rejestracji domeny jest dziecinnie prosta. Oczywiście jeśli mówimy o nowej domenie. Na rynku wtórnym trzeba rozejrzeć się po giełdach domen. Ewentualnie można zgłosić się bezpośrednio do właściciela domeny. W przypadku nowej domeny wystarczy wejść na stronę rejestratora domen i tam dokonać zakupu. Jak wejdzie się na taką stronę to najczęściej w widocznym i rzucającym się w oczy miejscu będzie duży formularz i informacja o tym, że można zamówić domenę.

W duże okno wpisujemy nazwę domeny, sprawdzamy dostępność i jeśli jest wolna to wypełniamy formularz rejestracyjny i dokonujemy zakupu.

Większość rejestratorów domen zachęca do zakupu domeny promocyjną ceną. Czasem można spotkać promocję, gdzie za rejestrację nic nie zapłacimy. Najczęściej koszt rejestracji nie jest duży, bo oscyluje od 0 zł do około 30 zł. Należy jednak pamiętać, że co roku domenę należy przedłużyć. I to jest dużo ważniejsze. Koszt odnowienia będzie wyższy i są większe różnice w cenie u różnych rejestratorów. Domenę będziesz utrzymywać przez dłuższy czas więc łączna suma za przedłużenie domeny będzie istotna.

Dla przykładu rejestracja domeny z rozszerzeniem .pl na ovh.pl to 9.95 zł. Za odnowienie tej domeny co roku zapłacimy 40,64 zł (wartość netto). Dla porównania na nazwa.pl domenę z rozszerzeniem .pl zarejestrujemy za 9.90 zł, a odnowimy za 100 zł (również wartość netto). Różnica wynosi 60 zł, zaś po 10 latach ta różnica wyniesie w sumie 600 zł, oczywiście też netto 🙂

Podsumowując jeśli masz już swoja markę to dobrym rozwiązaniem dla Ciebie będzie domena z Twoją nazwą. Dobrze sprawdzają się też domeny z imieniem i nazwiskiem zwłaszcza jeśli zależy Ci na promowaniu marki osobistej. Szukając nazwy dla własnej domeny bierz pod uwagę to aby było ją łatwo zapamiętać, podyktować, napisać. Stosuj zasadę im prościej, tym lepiej. Dobrze jest aby domena kojarzyła się z rodzajem działalności, ale to nie jest konieczne. Stawiaj na budowanie wizerunku marki i wykorzystuj domenę jako jeden z jej elementów.

Ten post ma jeden komentarz

 1. Szymon Owedyk

  Super wyjaśnienie, czym jest domena. I przy okazji, jak wybrać tą dobrą. Dzięki. Skorzystam wielokrotnie 🙂

Dodaj komentarz