Hosting dla bloga WordPress

Hosting dla bloga WordPress

Masz już domenę zatem czas na hosting i pozostałe podstawowe narzędzia do uruchomienia i prowadzenia bloga. Do uruchomienia bloga na WordPress`ie wystarczy domena i hosting. Jednak aby blog był dochodowy należy wzbogacić jego funkcjonalność przede wszystkim o możliwość budowania listy mailingowej za pomocą bloga. Dlatego takie narzędzia jak: autoresponder, kreator stron przechwytujących, kreator formularzy zapisu i okienek pop-up, oraz inne narzędzia również pojawią się, ale w późniejszym etapie.

W przypadku jeśli zdecydujesz się uruchomić bloga na Blogspocie to nie musisz się przejmować tą kwestią. Bo uruchamiając tam bloga hosting już masz zapewniony. To niewątpliwie duży plus na korzyść tej platformy blogowej. Plusem też jest fakt, że Blogspot jest bezpłatny. Zupełnie inna sytuacja jest w przypadku jeśli chcesz zainstalować WordPress`a. Oprócz zakupu domeny potrzebujesz też wykupić dostęp do hostingu.

Co to jest ten hosting? Mówiąc w dużym uproszczeniu jest to miejsce na serwerze. hosting dla bloga na wordpressGdzieś tam w szerokim świecie są farmy serwerów. Są to potężne magazyny, w których rzędami przypominającymi regały w supermarketach ustawione są sprzęty trochę przypominające komputery. Sprzęty te są nieustannie podłączone do zasilania i do sieci internetowej. Znajdują się na nich ogromne przestrzenie dyskowe i obliczeniowe. Wykupując hosting tak naprawde wykupując niewelką przestrzeń z całego serwega. Na tą przestrzeni możesz osadzić swoją stronę internetową, dzięki temu będzie ona widoczna cały czas w internecie. Strona będzie widoczna jeśli serwer będzie działać bezawaryjnie, dlatego ważne jest aby wybrać dobry serwer dla swojego bloga. Uwierz mi, że nic tak nie irytuje jak często niedziałająca strona internetowa.

Wybierając hosting dla swojego bloga na pewno warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

  • Pojemność – można to porównać do przestrzeni dyskowej jaką masz w komputerze. Jakiej przestrzeni dyskowej potrzebujesz dla swojego bloga? Na większość blogów powinno wystarczyć do 10 Gb powierzchni.Po wielu latach intensywnego prowadzenia bloga może będziesz potrzebować nieco więcej przestrzeni dyskowej, ale tą można dokupić. Dla bloga www.gurtowscy.pl mamy hosting o pojemnosci 200 Gb. Wyjątkami, kiedy potrzebujesz więcej przestrzeni są blogi, gdzie jest publikowana duża ilość zdjęć dobrej jakości.
  • Transfer – tutaj potrzebujesz znacznie więcej przestrzeni. Każda strona, każdy artykuł i każde zdjęcie na Twoim blogu ma jakąś wielkość. Wszystko to jest umieszczone na serwerze. Za każdym razem jak ktoś odwiedza Twojego bloga to serwer wykorzystuje transfer do przesyłania tych danych. Optymalnym rozwiązaniem będzie znaleźć ofertę bez limitu transferu miesięcznego. Towarzysz bloga, z myślą aby był on popularny i posiadał jak największą ilość czytelników. Ciężko zatem będzie Ci przewidzieć jaki transfer potrzebujesz. Na szczęście nielimitowany transfer to już codzienność na rynku dostawców hostingu.
  • Baza danych SQL – WordPress podobnie jak inne systemy do zarządzania treścią (CMS) potrzebuje bazy danych. Baza danych można powiedzieć, że jest miejscem gdzie gdzie przechowywane są wszystkie treści bloga. Aby Twój blog działał i miał się dobrze potrzebujesz przynajmniej jeden bazy danych. Zazwyczaj nie będzie z tym większego problemu.

Przyda się również konto pocztowe, backup bazy danych, czy dobry kontakt z obsługą. Konto pocztowe z domeną swojego bloga to podstawa. Dużo lepiej będzie wyglądać jak czytelnicy będą pisać do Ciebie wiadomość na maila z domeną bloga. Mój adres mailowy to [email protected], dużo lepiej prezentuje się niż gdyby to było np. [email protected] prawda? Niedopuszczalne jest abyś korzystał wtedy z adresu mailowego typu: [email protected] Backup bazy danych może się nigdy nie przydać, ale lepiej jak jest. Dobry kontakt z obsługą warto mieć, zwłaszcza jak nastąpi awaria, lub coś przestaje działać, to potrzebujesz wsparcia od obsługi hostingu.

Ile trzeba zapłacić za hosting? Ceny są różne, najtańsze zaczynają się już od około 49 zł za rok. Niestety większość hostingów  poniżej 100 zł za rok mają limit transferowy. Na jedną bardzo ważną rzecz trzeba zwrócić uwagę. Niektórzy dostawcy hostingu mają niższą cenę za pierwszy rok niż za kolejne. Różnica może być bardzo duża i należy zwrócić na to szczególną uwagę, bo możesz się trochę zdziwić jak za hosting za który kosztował 30 zł po roku czasu przyjdzie Ci zapłacić ponad 300 zł, albo i więcej. O tym fakcie też pisałem przy okazji kosztów domeny. Na koniec przygotowałem dla Ciebie małe zestawienie, w którym możesz porównać kilka hostingów, oto one:

NazwaPojemnośćTransferCena
Lh.pl5 GBBez limitu61,50/ 123 zł po roku
atthost21 GBBez limitu79 zł
dhosting.pl10 GBBez limitu72,62 zł
blink.pl15 GBBez limitu60,27/ 121,77 zł po roku
ovh.pl100 GBBez limitu117,96 zł

To zaledwie 5 przykładów hostingu, jakie są dostępne na rynku. Tak naprawdę jest ich dużo, dużo więcej. Jest w czym wybierać. Dla bloga www.gurtowscy.pl używam hostingu z ovh.pl. Blog www.expertpartner.pl jest postawiony na hostingu z nazwa.pl, a wszelkie inne strony i blogi mam postawione na hostingu Getall.pl, który dostarcza mi kompleksowo narzędzia internetowe takie jak: autoresponder, hosting, kreator stron, generator ofert ankiety itp. W związku z tym, że i tak dla bloga będziesz potrzebować innych narzędzi i przede wszystkim autorespondera, to warto zastanowić się nad Getall.pl.

Jak wypromować bloga

Jak Zdobyć Lawinę Czytelników Na Blogu?

Pobierz Bezpłatnie Poradnik
Ten post ma 2 komentarzy

  1. LGE

    pod stronę internetową dużo lepiej najtańszy vps
    aniżeli współdzielony serwer

    1. Dziękuje za komentarz i informacje 🙂 Możesz uzasadnić dlaczego taki serwer jest lepszy?

Dodaj komentarz