Jak wybrać szablon na bloga?

Jak wybrać szablon na bloga?

Myśl o tym jaki wybrać szablon na swojego bloga chodzi po głowie każdemu kto zamierza go założyć. Osoby, które nigdy wcześniej nie posiadały bloga nie mają pojęcia tak naprawdę o tym co taki szablon powinien posiadać oraz czym się różni jeden szablon od drugiego. Postaram się dziś to opisać najlepiej jak potrafię.

Zacznę od tego, że jeśli jeszcze nie zarabiasz na blogu to nie powinieneś wydawać pieniędzy na zakup drogiego szablonu. Przecież jeszcze sam do końca nie wiesz, czy blogowanie okaże się Twoim sposobem na życie, a przede wszystkim nie wiesz, czy będziesz potrafił na nim zarabiać. Moim zdaniem najpierw trzeba popracować , zarobić a potem wydawać pieniądze na dopieszczanie strony a nie na odwrót. Jeśli zrobisz to w odwrotnej kolejności to bardzo prawdopodobne jest , że szybko zniechęcisz się do rozkręcania swojej strony. Przecież nikt nie lubi wyrzucać pieniędzy w błoto. Zadaj więc sobie pytanie:

Czy mój blog będzie od razu zarabiał?

Jeśli odpowiedź jest twierdząca to jak najbardziej możesz zainwestować w jakiś droższy szablon, bo pieniądze szybko Ci się za niego zwrócą. Jeśli natomiast nie jesteś pewny tego, czy już umiesz zarabiać na swojej stronie to nie szalej z pieniędzmi.  

1.Postaw na responsywność.

W dzisiejszych czasach ludzie przeglądają strony internetowe nawet podczas jedzenia obiadu z rodziną. Czego akurat nie pochwalam. Telefony trzyma w ręku każdy małolat w szkole, na placu zabaw, podczas pierwszej randki , czy w pracy . Z badań , które przeprowadziliśmy na naszym blogu wynika, że zdecydowana większość naszych czytelników wchodzi na niego z telefonów i tabletów. To jest właśnie responsywność, czyli strona internetowa musi być tak samo dobrze czytelna na różnych urządzeniach – nie tylko na komputerach. Informację o tym, czy dany szablon jest responsywny powinieneś znaleźć w jego opisie. Jeśli nie ma opisu nic nie szkodzi. Możesz to sprawdzić w następujący sposób : Zmniejsz rozmiar okna przeglądarki i po prostu kilka razy rozciągaj je w różne strony, w prostokąty i kwadraty, żeby sprawdzić jak strona zachowa się w różnych rozmiarach okienka. Czy wygląd się dostosuje… Jeśli zobaczysz, że na dole pojawił się pasek przewijania to znaczy, że nie jest responsywna.

2.Czytelność i przejrzystość

Istnieją różne szablony . Niestety są również takie, które powodują, iż strona nie wygląda przejrzyście. Za dużo rozpraszaczy, brak podziału strony , np. z miejscem na panel boczny. Ważne jest też byś mógł wybierać rozmiary i rodzaje czcionek. Kiedy wszystkie litery się ze sobą zlewają a strona nie posiada niewidocznych ,,linii działowych” to w efekcie dostajesz jeden wielki ,,Bałagan” trudny do odczytania przez nawet samego autora treści.

3. Zdjęcie wyróżniające artykułu.

Zastanów się, czy w nagłówku każdego posta chcesz umieszczać zdjęcia wyróżniające? Wiele szablonów nie posiada opcji zdjęcia w nagłówku lub możesz umieścić w nim zdjęcia o określonej dokładnej rozdzielczości lub tylko w pionie albo w poziomie. Sprawdź, czy jeśli dany szablon ma podaną informację, że zdjęcia w nagłówku mają być pionowe to czy po wstawieniu zdjęcia poziomego przytnie Ci to zdjęcie według uznania, czy zmniejszy? Rzecz jasna jeśli jesteś programistą lub liznąłeś nieco kodowania to poradzisz sobie z przeróbkami. Natomiast ja lubię oszczędzać sobie dodatkowego czasu i pracy na zbędne ceregiele. Jeśli natomiast nie chcesz umieszczać zdjęć w nagłówku posta to również upewnij się, czy w tym szablonie możesz z tej opcji zrezygnować.

4.Nie marnuj miejsca

Istnieją szablony, w których szerokość artykułu sięga na 1/4 ekranu. Marnują się miejsca po bokach, które przecież można doskonale wykorzystać na inne elementy – przydatne na blogu – np. do budowania listy mailingowej, która według mnie jest istotnym elementem jeśli myślisz o tym , by blog dla Ciebie zarabiał. Przyjrzyj się więc jak wygląda cały układ strony na tym szablonie. Co jest pod postem, jak wykorzystywane są boki , jak wyglądają nagłówki, wypunktowania itd.

5.Szybkość szablonu.

Niektóre szablony są szybsze, inne wolniejsze . Naturalnie lepiej jest wybrać te, które chodzą szybciej. Sprawdzić to możesz np. za pomocą tego narzędzia: PageSpeed Insight

6. Personalizacja

Szablony różnią się między sobą sposobem konfigurowania i personalizowania. W wielu szablonach możesz np. side-bary ustawiać tylko i wyłącznie po jednej stronie ekranu np. po lewej lub po prawej – w innych masz prawo wyboru albo możesz ustawiać coś po oby dwu stronach – co odradzam, gdyż będzie za dużo rozpraszaczy. Według mnie im bardziej przejrzysta strona tym lepsza ale to już kwestia gustu. W niektórych szablonach mamy stopkę i możemy w niej ustawiać widgety nawet w kilku rzędach , w innych w ogóle nie ma stopki. W jednych jest slider w innych nie… Generalnie im więcej opcji posiada szablon tym masz więcej możliwości manewrowania nim i wyróżnienia swojej strony na tle innych.

7. Sidebary

Wspomniane sidebary to nic innego jak panele boczne po lewej lub po prawej stronie ( albo po jednej i drugiej) . Jeśli chcesz zarabiać na programach partnerskich to koniecznie powinieneś zdecydować się na taki szablon z sidebarem. To samo dotyczy budowania listy kontaktów. Bok strony idealnie nadaje się na dodanie banerów kierujących do strony przechwytującej, na której ludzie będą pozostawiać Ci swój adres e-mail i który możesz wykorzystać do różnych celów m.in. do zarabiania poprzez sprzedawanie np. własnego produktu albo chociażby do tego , by wysyłać takiej osobie informacje o nadchodzących lub istniejących już nowych artykułach. Dzięki czemu kierujesz ruch na stronę i zyskujesz więcej wyświetleń.

 

 

Zanim weźmiesz się za wybieranie szablonu zadaj sobie kilka pytań : Czy na tym blogu będą widniały reklamy? Czy chcesz mieć na panelach bocznych banerki? Czy chcesz , by umieszczać na nim okienka wyskakujące pop-up i exitpop-up , czy w ogóle coś prócz artykułów będzie na nim widnieć? Gdzie chcesz umieścić np. wyszukiwarkę, kalendarz i tego typy dodatki. Wygląd niestety ma znaczenie. Jeśli strona jest brzydka, nieczytelna, niewyraźna lub ma zbyt dużo rozpraszaczy to żaden czytelnik nie pozostanie na niej zbyt długo a tym bardziej na nią nie powróci, nie zasubskrybuje jej oraz nie poleci jej dalej. 

Ten post ma jeden komentarz

  1. pKot

    Po przeczytaniu tego postu już wiem który szablon wybrać.
    INNY.

Dodaj komentarz