Lista pomysłów na pozyskiwanie kontaktów

Lista pomysłów na pozyskiwanie kontaktów

Pozyskiwanie kontaktów na blogu

Gdybym miał wybrać jeden najlepszy sposób na pozyskiwanie kontaktów według mnie, to niewątpliwie babrałbym blog. Po pierwsze efekty blogowania są długofalowe, to znaczy, że raz napisany artykuł będzie pracował dla Ciebie tak długo, jak długo będzie istniał blog. Po drugie blog daje znacznie więcej możliwości i korzyści. Ciężko wymienić wszystkie w jednym zdaniu. Jednym słowem blog jest sposobem na dochodowy biznes i możliwość dotarcia do większej społeczności. Jak to wygląda? Bardzo prosto! Tworzysz bloga na temat, który jest spójny z Tobą. Z każdym napisanym artykułem Twój blog zyskuje coraz więcej czytelników. Na blogu rozmieszczasz elementy budujące listę mailingową takie jak formularze zapisu, banery, linki do strony landting page, pop-up, exit pop-up, scroll box itp. Poza tym dajesz zachętę do zapisu na listę w postaci lead magnet i cieszysz się każdego dnia z nowych pozyskanych kontaktów. To oczywiście jest w bardzo dużym uproszczeniu. Na temat bloga mógłbym się rozpisać, bo to mój ulubiony temat. Chcesz wiedzieć więcej, to możesz kupić książkę Blogowskaz, którą napisaliśmy wraz z żoną.

Lista mailingowa

Jest wiele sposobów na budowanie listy mailingowej. W USA jest to niezwykle popularna forma pozyskiwania kontaktów i komunikacji z klientem. W sklepach jest wyznaczony specjalnie pracownik, którego jedynym i głównym zadaniem jest pozyskać adres mailowy osób, które wejdą do sklepu. U nas jeszcze nie wygląda to tak, nie mniej jednak lista mailingowa jest potężnym sposobem na pozyskiwanie kontaktów. Można ją szybko i łatwo budować, a za jej pomocą wyślesz wiadomość do tysięcy osób jednym kliknięciem.

Networking

Jest to metoda na pozyskiwanie kontaktów w bezpośredni sposób. W wielu miejscach odbywają się specjalne spotkania networking-owe, np. śniadania biznesowe. Często też przy okazji różnych eventów są zaplanowane bloki networking-owe. Służą one przede wszystkim do stworzenia dogodnej sytuacji, aby wymienić się kontaktem z innymi osobami. Na takich spotkaniach spotkasz przedstawicieli przeróżnych branż, w których liczą się kontakty. Dzięki temu na pewno pozyskasz wartościowe wizytówki, które mogą Ci posłużyć później do efektywnej pracy.

Oferty pracy

Są dwa sposoby. Pierwszy z nich to pozyskiwanie kontaktów do osób, które na różnych portalach ogłoszeniowych szukają pracy. Drugi sposób to wystawienie samemu takiego ogłoszenia. Nie tylko oferty pracy się sprawdzą, bo przykładowo agent, który sprzedaje ubezpieczenia na życie, może w ten sposób pozyskać kontakty do osób, które np. sprzedają ubranka dla dzieci.

Znajomi na FB

Media społecznościowe to kopalnia kontaktów. Strategii na pozyskiwanie kontaktów, chociażby z Facebooka jest co najmniej kilka. Po pierwsze Twoi znajomi. Często mamy kilka set albo nawet kilka tysięcy osób w znajomych, z którymi nie mamy żadnego kontaktu. Wystarczy tylko znaleźć odpowiedni sposób, aby ten kontakt nawiązać. Dobrym sposobem jest metoda urodzinowa. Sprawdź, kto ma urodziny jutro. Następnie nagraj wiadomość głosową albo krótkie video. W tym nagraniu przekaż życzenia solenizantowi. Następnie wyślij w wiadomości prywatnej te życzenia. Dlaczego dzień przed? Bo w dniu urodzin ta osoba będzie zasypana życzeniami i pewnie też będzie zajęta celebrowanie swojego święta. Dzięki temu po pierwsze wyróżnisz się, bo prawdopodobnie tylko od Ciebie ta osoba dostanie życzenia w takiej formie. Po drugie Twoje życzenia na pewno nie będą przeoczone. Życzenia to świetny sposób na sprowokowanie rozmowy i nawiązanie kontaktu.
Co, jeśli masz mało znajomych? To bardzo dobrze, bo możesz dodawać nowe wartościowe kontakty do swoich znajomych. Dołącz do interesujących Ciebie grup na FB. Bądź aktywny w tych grupach. Wysyłaj zaproszenia do członków grupy i nawiązuj z nimi relacje. Osoby, z którymi masz coś wspólnego, to na pewno złapiesz dobry kontakt.
Kolejną możliwością na pozyskiwanie kontaktów jest własna aktywność na Facebooku. Dodając posty, pozyskujesz aktywność w postaci serduszek, polubień, komentarzy czy udostępnień. Podziękuj tym osobą w wiadomości prywatnej. To jest świetny pretekst do nawiązania kontaktu.

Grupy na FB

Założenie i prowadzenie własnej grupy tematycznej na Facebooku jest doskonałym pomysłem na pozyskiwanie kontaktów. W grupie tworzy się społeczność, to znaczy, że jeśli będziesz aktywnie prowadzić grupę, to nawiążesz z członkami silne relacje. To oczywiście zaowocuje wspaniałymi kontaktami. Do grupy warto dodawać osoby, które wykażą aktywność pod Twoimi postami. Czyli jeśli opublikujesz coś na swojej tablicy i uzyskasz polubienia, serduszka, komentarze itp., to zaproś te osoby do swojej grupy.

Lista Messengerowa (kilka sposobów)

Budowanie listy messengerowej za pomocą specjalnych botów to również świetny sposób na pozyskiwanie kontaktów. Sytuacja jest podobna jak w przypadku listy mailingowej z tą różnicą, że baza kontaktów jest w messengerze i gdy wysyłasz wiadomość, to te osoby otrzymują zamiast maila, wiadomość na messengerze. Aby zbierać taką listę, to wystarczy założyć konto np. w many chacie lub innym narzędziu, które oferuje bota.

Reklama FB

Zawsze też warto skorzystać z płatnego sposobu na pozyskiwanie kontaktów. Jednym ze skuteczniejszych z całą pewnością jest reklama na Facebooku. Korzystając z takiej formy, możesz precyzyjnie określić grupę docelową, do której chcesz dotrzeć ze swoją treścią. W reklamie możesz użyć przekierowania do landing page lub bloga i dzięki temu będziesz zbierać listę mailingową.

Reklama Google AdWords

Podobnie jak w przypadku reklamy na Facebooku warto przemyśleć reklamę w Google. Będzie to nieco inna forma, ponieważ tutaj możemy precyzyjnie kreślić słowa kluczowe, po których Twoja reklama będzie widoczna w wyszukiwarce Google.

Tablica z ogłoszeniami

Często w miastach znajdziemy tablice z ogłoszeniami, gdzie każdy może dodać swoje ogłoszenie typu „oferuje”, „poszukuje”. Znajdziesz tam wiele ogłoszeń, fakt to są zimne kontakty, ale zawsze to kontakty, które łatwo zdobyć. Wystarczy przejść się do jednego z takich miejsc, często można takie ogłoszenia znaleźć w centrach handlowych i spisać sobie dane kontaktowe. Jak pracować na takich zimnych kontaktach? To już jest temat na osobny artykuł. 🙂

Lista kontaktów

No to aby pozyskać kontakty z pomocą przyjdzie nam po prostu lista kontaktów, którą sami stworzymy. Można zrobić to najszybciej, bo wystarczy, że wyciągniesz swój telefon i spiszesz wszystkie kontakty. Od tego ja zaczynałem, gdy rozpoczynałem swoja prace z akwizycją otwartych funduszy emerytalnych. Było to dawno temu, około 2008 roku, ale do dziś tę metodę się stosuje. Przy sporządzaniu listy kontaktów dobrze jest zrobić ją na zasadzie skojarzeń. Działa to w taki sposób, że wypisujesz słowa klucze:

  • Kogo mogę znać ze szkoły swojego dziecka?

  • Kogo znam z pracy?

  • Znajomi mojej partnerki/mojego partnera?

  • Znajomi moich rodziców?

Rozumiesz sposób działania? Nie ma szybszej metody jak stworzenie listy kontaktów na takiej zasadzie. Zasiadając z pustą kartką i tworząc listę kontaktów w taki sposób, może się okazać, ze za 2 godziny będziesz mieć 300 kontaktów. Do dzieła!

Referencje i polecenia

Jak jeszcze byłem akwizytorem OFE, to były 2 cele wszystkich moich spotkań. Pierwszy cel to była skuteczna „sprzedaż”, czyli przepisanie osoby na fundusz, który ja oferowałem. Drugim celem było pozyskanie kontaktów. Nawet jeśli nie osiągnąłem pierwszego celu, to zazwyczaj osiągałem drugi cel. Tutaj działa reguła wzajemności, którą opisuje Robert Cialdini w swojej książce „Wywieranie wpływu na ludzi”. Jeśli komuś chciałem coś sprzedaż, ale ta osoba odmówiła i ja poduszę, to wówczas dzieje się tak, że ta osoba czuje się zobowiązana odwdzięczyć mi się. Więc jeśli wyjdę z drugą, ale mniejszą prośbą do tej osoby, to najprawdopodobniej osiągnę cel.

Tak czy inaczej warto, jest zbierać polecenia i referencje od każdej osoby, z którą mamy kontakt. Jeśli to Twój zadowolony klient to super, bo prawdopodobnie nie będzie miał nic przeciwko, ale polecić Cię i podarować Ci kilka swoich kontaktów. Zawsze możesz zaproponować coś w zamian za kilka poleceń. Może to być zniżka na Twój produkt, jakiś gadżet, albo nawet prowizja, jeśli z pozyskanego kontaktu uda Ci się dokonać sprzedaży. Referencje i polecenia to jedna z najlepszych dróg na pozyskiwanie wartościowych kontaktów.

Wyszukiwarka Google (profesjonaliści)

Google jest świetnym miejsce, gdzie możemy zdobyć niewyobrażalną ilość kontaktów do ludzi. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę Google odpowiednią frazę i pojawią Ci się wyniki, w których są kontakty. Można skupić się na profesjonalistach, czyli osobach, którzy specjalizują się w jakiejś branży np. fryzjerzy, dietetycy, trenerzy personalni, mechanicy samochodowi, księgowi, doradcy finansowi itp. Google to kopalnia kontaktów, która jest na wyciągniecie ręki. Sprawdź jakie to proste. W ten sposób zdobędziesz tak zwane zimne kontakty, jednak można dzięki temu zdziałać naprawdę wiele.

Wyszukiwarka Google (kreatywne pomysły)

Bądź kreatywny i wymyśl swój sposób na pozyskanie kontaktów z tego giganta. Ja na przykład wyszukiwałem blogerów, którzy mają swoich czytelników i budują listę kontaktową, aby zaproponować im współpracę przy promowaniu mojego produktu. Zaproponowałem im wtedy udział w postaci prowizji ze sprzedaży. Jak Ty możesz skorzystać z Google, aby pozyskać kontakty?

Google Maps

Tutaj podobnie można wyszukiwać kontakty jak za pomocą po prostu Google. Bardzo często zdarza się, że po wpisaniu jakiejś frazy na samej górze pojawiają się wyniki z map Google. Założę się, że większość osób korzystała z map Google, aby coś znaleźć. Ja szukałem wielokrotnie restauracji, kawiarni, fotografa, fryzjera itp. Narzędzie to stanowi doskonałe źródło kontaktów, które masz podane na tacy.

Eventy i szkolenia

Warto bywać na szkoleniach i konferencjach ze swojej branży. Przede wszystkim ważne jest, aby rozwijać się i być na bieżąco na temat, którym się zajmujesz. Nie wyobrażam sobie tego, aby np. będąc w branży blogowej nie szkolić się systematycznie na ten temat. Podobnie jest z prawie każdą inną branżą. Miałem okazje być nad morzem w pewnej restauracji. To było w Ustroniu Morskim, a restauracja nazywa się Kabaczek. To wyjątkowe miejsce, bo dania podawane są w bajeczny sposób. Obsługa jest na najwyższym poziomie. Zdecydowanie to miejsce wyróżnia się spośród innych i do tego ceny są stosunkowo niskie. Sekret tkwi w tym, że właściciele robią to z pasją i jak sami przyznają, że regularnie uczestniczą w szkoleniach, dzięki czemu się rozwijają.
Eventy branżowe to też doskonałe miejsce do nawiązania wartościowych znajomości. Śledzić kalendarz takich spotkań i w miarę możliwości uczestniczyć w nich. Poza tym dobrze mieć ze sobą pliczek swoich wizytówek i w trakcie przerw poznawać nowe osoby wymieniając się kontaktami. Czasami są organizowane spotkania stricte networkingowe, czyli mają one na celu nawiązywanie kontaktu.

Linkedin

Uwielbiam ten portal, bo różni się od innych stron społecznościowych. Na tym portalu można szybko pozyskać wartościowe kontakty. Daje on też możliwość dotrzeć do takich osób, do których Normanie nie mamy dostępu. Tutaj profile mają np. właściciele dużych firm, do których normalnie prowadzi długa i trudna droga przez sekretarki itp. Osobiście korzystam z tego portalu, aby pozyskiwać kontakty i przynosi mi to świetne efekty. Ten sposób jest tak mi bliski, że pokuszę się o stworzenie osobnego artykułu, w którym obszernie opisze sposób, jak można pozyskiwać kontakty za pomocą Linkedin. Zapraszam Cię do mojego profilu tutaj.
Stworzyłem też szkolenie, na którym pokazałem jak działać na tym portalu. Omawiam w nim jak stworzyć profil, aby był atrakcyjny dla innych i przyciągał do Ciebie wartościowe osoby. Możesz również zobaczyć jak sprecyzować grupę docelową. Wreszcie pokazuje jak wyszukiwać i pozyskiwać setki kontaktów dziennie ze swojej grupy docelowej. Następnie zobaczysz jak z tych kontaktów zrobić klientów lub partnerów biznesowych. To szkolenie to Generator Kontaktów Na Lintedin, tutaj jest więcej informacji.

Instagram

To jest kolejny portal społecznościowy, który daje świetne możliwości. Przyznam szczerze, że w tym portalu się nie specjalizuje. Mam konto, ale korzystam raczej w mocno podstawowy sposób. Jednak wiem, że jak każdy inny portal, Instagram daje możliwość na pozyskanie kontaktów. Są osoby, które bazują głównie na tej stronie i przynosi im po świetne efekty. Każdy portal ma swoje mocne i słabe strony. Do tego na każdym portalu działa się nieco inaczej. Z całą pewnością mocną stroną Instargama jest wysoki współczynnik zaangażowania użytkowników, dużo wyższy niż na Facebooku.

YouTube

Kto na co dzień nie korzysta z YouTube? Ciężko by znaleźć takie osoby pośród tych, którzy regularnie korzystają z internetu. To medium społecznościowe daje również świetne możliwości na pozyskiwanie kontaktów. Najlepiej jest prowadzić swój kanał na YouTube, regularnie publikować na nim swoje nagrania i w ten sposób zwiększać ilość subskrypcji. Na tym portalu można także skorzystać z płatnej reklamy, która też może być świetnym sposobem na pozyskiwanie kontaktów.
Nie trzeba prowadzić własnego kanału na YT, aby z sukcesem pozyskiwać kontakty. Jest możliwość nawiązania współpracy z kimś, kto prowadzi swój kanał. Można również pozyskać kontakty do osób, które mają kanał na YT i wstawiają tam swoje filmy. Jest możliwość pozyskania kontaktu do osób komentujących umieszczone nagrania na YouTube. Jak widzisz, temat ten jest obszerny, a sam YouTube daje ciekawe możliwości na pozyskanie kontaktów.

Wydarzenia kościelne

Zasada jest prosta: tam, gdzie są ludzie, tam możesz pozyskać kontakty. Są organizowane przeróżne wydarzenia kościelne, w których możesz bez problemu brać udział jako uczestnik lub nawet możesz pomagać przy organizacji. To jest doskonała możliwość na pozyskanie wielu cennych kontaktów. Podobnie będzie w przypadku wolontariatu na różnych wydarzeniach. Warto śledzić co się dzieje i w miarę możliwości uczestniczyć w takich wydarzeniach, a nawet pomagać przy organizacji.

Poczekalnie lub miejsca publiczne

Czy wiesz, ile spędzasz przeciętnie czasu w różnych poczekalniach, kolejkach, przystankach itp.? Zdajesz sobie, sprawię ile przy okazji ludzi przewija się wokół Ciebie? Jak nie trudno się domyślić takie sytuacje mogą przynieść świetną okazję do nawiązania kontaktu z innymi ludźmi. Jeśli jesteś serdeczny, towarzyski i otwarty, to takie sytuacje przyniosą Ci masę kontaktów. Moja rada jest taka, aby uśmiechać się szeroko do innych.

Książki w bibliotece

Znalazłem kiedyś informacje, jak to robi pewien człowiek w stanach zjednoczonych. Odwiedza on biblioteki publiczne i w książkach pozostawia wizytówkę lub ulotkę. Ciekawe to jest, że takie działanie przynosi mu efekty i w ten sposób pozyskuje kontakty. Nazwałbym to biernym sposobem, bo w tym momencie trzeba czekać, aż ktoś się do Ciebie odezwie. Ciekawe, do jakich książek lepiej jest włożyć ulotkę? Może dotyczące rozwoju osobistego i biznesu? To chyba będzie zależne od profilu idealnego klienta, bo w branży wellness będzie to zupełnie inny typ książek.

Slogany na ubraniach

Kolejna bierna metoda na pozyskiwanie kontaktów jest wykorzystanie przestrzeni na swoim ubraniu. Sam nie korzystam, ale wiem, że to działa, bo wiele słyszałem od osób, które to praktykują. Pozostaje teraz zamówić spersonalizowane ubranie i iść w zatłoczone miejsce. Tutaj liczy się kreatywność i przebywanie w miejscach, gdzie są Twoi potencjalni klienci.

Reklama na samochodzie

Można na ubraniu, to można też i na środkach transportu np. na samochodzie. By może te bierne sposoby nie są nie wiadomo jak skuteczne w pozyskiwaniu kontaktów. Może nie pozyskasz dzięki temu 100 czy nawet 10 kontaktów dziennie. Może będzie to zaledwie kilka kontaktów miesięcznie albo nawet rocznie. Tak czy inaczej, nie absorbuje to wiele Twojego czasu, bo wystarczy raz coś zrobić i cierpliwie czekać na efekty, w międzyczasie aktywnie korzystać z innej metody na pozyskiwanie kontaktów.

Stopka maila

Jeszcze jeden bierny sposób na pozyskiwanie kontaktów. Na co dzień posługujemy się pocztą mailową. Pewnie będziemy wysyłać coraz więcej maili, to dlaczego nie wykorzystać przestrzeni w stopce maila, aby zwrócić uwagę, zainteresować i w konsekwencji pozyskać kontakt.

Wydarzenia charytatywne

Podobnie jak w przypadku wydarzeń kościelnych tak i wydarzenia charytatywne rodzą możliwości na niezawianie znajomości i pozyskanie kontaktów do innych osób. Więc jak widzisz, możliwości jest wiele, z których śmiało możesz korzystać. Zasada przy tym jest banalna, zadziała to dla tych, którzy to robią.

Targi, Expo, show

Co powiesz na wszelkiego rodzaju wydarzenia typu targi, expo, czy show? Od razu nasuwa się na myśl, że to świetne miejsce na poznanie wielu ciekawych osób i pozyskanie wartościowych kontaktów. Sprawdź kalendarz takich imprez w pobliżu, zarezerwuj sobie czas, przygotuj się i do dzieła.

Dealerzy samochodowi

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby odwiedzić salony samochodowe. W tych miejscach poznasz leaderów samochodowych, którzy z przyjemnością będą chcieli sprzedać Ci samochód. Daje Ci to możliwość pozyskania świetnego kontaktu do osoby, która zna się na rzeczy i również posiada szereg kontaktów.

Właściciele restauracji

Przytoczę Ci teraz kolejny przykład. Pewien facet działający w branży network marketingu prowadzi swoje spotkania z potencjalnymi partnerami w restauracjach i kawiarniach. Zawsze proponuje wtedy właścicielom tych miejsc współpracę na zasadzie takiej, że po pierwsze do tego miejsca przyprowadzi wiele ciekawych osób, po drugie te osoby będą umieszczone u niego w strukturze. To działa chcesz, to sprawdź.

Imprezy dla dzieci

Trick dla osób, które mają dzieci w wieku przedszkolnym lub szkolnym. Twoje dzieciaki mają kolegów i koleżanki w szkole, przedszkolu czy na zajęciach dodatkowych. Tamte dzieciaki mają rodziców, dziadków, wujków, ciotki czy kogoś tam jeszcze prawda? Czynnie uczestnicząc w różnych wydarzeniach, czy chociażby chodząc na zebrania szkolne, masz szansę nawiązać z nimi znajomości i pozyskać kontakty.

Realizowanie swojego hobby

Realizując swoje hobby, można spotkać ciekawych ludzi, którzy mają podobne zainteresowania co Ty.  Z takimi osobami bardzo łatwo jest nawiązać relacje, ponieważ macie wspólny temat prawda? Odkąd tylko pamiętam, lubiłem aktywność fizyczną. Uprawiałem różne sporty, grałem w piłkę, trenowałem boks, biegałem, jeździłem rowerem, chodziłem na siłownie. Całkiem niedawno zafascynował mnie street workout. Zacząłem trenować na pobliskich parkach do street workoutu. Oprócz mnie przychodzili tam inni. Bardzo szybko zaczęliśmy rozmawiać i w taki sposób nawiązaliśmy relacje. To jest doskonały sposób do poznania ciekawych osób i pozyskania kontaktu. Jakie Ty masz hobby? Daj znać w komentarzu.

Odbierz Bezpłatnie materiały szkoleniowe

z których dowiesz sie jak zwiększyć zasięg na FB docierajac do większej ilości klientów
Dodaj komentarz