Pierwsze kroki w WordPress

Pierwsze kroki w WordPress

Mamy instalacje bloga na WordPress za sobą, Twoja strona jest już uruchomiona i gotowa do zarządzania i dalszych ustawień. Teraz czas zapoznać się z tym CMS`em. WordPress jest dość intuicyjny więc nie przysporzy problemów. Jednak jeśli jesteś osobą “nie techniczną” to nawet obsługa WordPressa może sprawić ogromne problemy. Spokojnie, nie zniechęcaj się, bo jesteśmy po to, aby Ci pomóc. Jeśli dokładnie przeczytasz i zapoznasz się z poniższym fragmentem książki, to gwarantuje Ci, że uzyskasz samodzielność w obsłudze swojej strony. Musisz po prostu zapoznać się z kilkoma najważniejszymi rzeczami.

Logowanie

Pierwszym krokiem jaki należy wykonać aby dostać się do panelu administratora swojej strony internetowej, jest logowanie. Po instalacji prawdopodobnie przyszedł do Ciebie email z informacjami na temat logowania do panelu. W tym celu sprawdź swoją skrzynkę mailową. W treści tej wiadomości powinny być takie informacje jak:

 • Adres Twojej strony
 • Adres strony logowania
 • Login
 • Hasło

Zazwyczaj adres strony logowania wygląda w ten sposób: www.TwojaDomena.pl/wp-admin, czyli na końcu adresu swojej strony frazę wpisz “/wp-admin” (oczywiście pomiń cudzysłów). Zostaniesz wówczas przeniesiony na stronę z formularzem logowania do panelu WordPress.

Może zdarzyć się sytuacja, że po wpisaniu tej frazy nie otworzy się strona logowania. Jeśli to ktoś inny instalował lub konfigurował Ci stronę to najlepiej skontaktuj się z tą osobą i poproś o adres dostępu do panelu administratora. Najczęściej ze względu bezpieczeństwa adres strony logowania do panelu administratora zostaje zmieniony. Ten zabieg wykonuje się celowo w celu uchronienia strony przed niepowołanym dostępem. Jednak jeśli nic nie zostało zmienione to po wpisaniu tej frazy Twoim oczom powinna ukazać się strona z formularzem logowania panelu WordPress.

Do panelu zalogujesz się wpisując swój login lub adres e-mail jaki został użyty przy instalacji strony i hasło. Jeśli nie pamiętasz hasła, to zawsze możesz kliknąć w link znajdujący się pod spodem “Nie pamiętam hasła”. W następnym kroku wystarczy wpisać adres email na który przyjdzie nowe hasło do panelu logowania.

Kokpit i ekran powitalny

Logowanie udało się, świetnie! Teraz jesteś już wewnątrz swojej strony, czyli przejdźmy do opisu poszczególnych elementów: Po lewej stronie (na ciemnoszarym tle) jest menu główne panelu administracyjnego. Na środku zobaczysz ekran. Na samej górze będzie widoczny też ciemnoszary pasek z przydatnymi narzędziami.

Na zamieszczonym wyżej obrazku zobaczysz:

 1. Szybkie dodawanie treści – po najechaniu kursorem myszy na ten element rozwinie się menu, z którego można wybrać treść jaką chcemy dodać. Na tym górnym pasku będą pojawiać się kolejne elementy, bo niektóre zainstalowane wtyczki umieszczają w nim skróty.
 2. Profil – w tym przypadku również gdy najedzie się kursorem myszy pojawi się okienko z imieniem, nazwiskiem i zdjęciem osoby, która jest aktualnie zalogowana. Zdjęcie jest pobierane z serwisu Gravatar.
 3. Menu główne panelu – zawarte tu są wszystkie dostępne elementy panelu administracyjnego. Elementów tych będzie przybywać wraz z rozszerzaniem bloga o kolejne wtyczki.
 4. Opcje ekranu – w tym miejscu można edytować aktualnie otworzony ekran. Np. jeśli masz otworzony kokpit to możesz edytować rozmieszczenie poszczególnych elementów, które tam się znajdują. Można również je wyłączyć lub włączyć.
 5. Pomoc – zakładka, która po rozwinięciu wyświetla kontekstową pomoc. Nie jest ona za bardzo rozbudowana.
 6. Powitanie – w tym elemencie znajdują się najważniejsze odnośniki np. Personalizacja strony, wybór motywu itp.
 7. W skrócie – pokazuje krótkie podsumowanie Twojego bloga: ilość wpisów, ilość komentarzy, ilość stron i wersja zainstalowanego WordPressa oraz motywu.
 8. Szybki szkic – tutaj masz możliwość zrobienia szybkiego szkicu, aby później można było go w łatwy sposób edytować i publikować.
 9. Wydarzenia i nowości – w tym miejscu pojawiają się najnowsze informacje z oficjalnego bloga WordPress.
 10. Aktywności – ten widget pokazuje ostatnie aktywności, czyli tutaj zobaczysz ostatnie komentarze. Możesz tutaj też przejść w szybki sposób do edycji tych komentarzy.

Menu główne w panelu administracyjnym WordPress

Po zainstalowaniu nowego bloga w menu głównym zobaczymy 10 sekcji. Większość z nich (poza komentarzami) po najechaniu kursorem rozwinie się na kolejne elementy:

 1. Kokpit – w tym miejscu znajdują się główne informacje na temat strony.
 2. Wpisy – to tutaj tworzy się nowe artykuły i edytuje te, które są już stworzone. Z całą pewnością jest to najważniejsza zakładka na blogu. W tym miejscu można również dodawać i edytować kategorie orz tagi.
 3. Media – w tej sekcji możemy zarządzać materiałami multimedialnymi takimi jak zdjęcia, audio i video. Można je dodawać i edytować.
 4. Strony – równie ważna zakładka na blogu, bo tutaj tworzone są podstrony naszej witryny takie jak “strona o mnie”, “kontakt” i inne.
 5. Komentarze – w tym miejscu zarządza się komentarzami, które czekają na zatwierdzenie.
 6. Wygląd – zaraz po zainstalowaniu bloga powinniśmy właśnie to miejsce odwiedzić jako pierwsze. Tutaj można (trzeba) dopasować wygląd naszej strony. Możemy zainstalować motyw, spersonalizować wygląd strony, zarządzać widgetami, ustawić menu na blogu, zmienić tło. Dla osób bardziej zaawansowanych możliwa jest również edycja funkcji motywu i arkusza stylów. Jednak jeśli nie jesteś biegły w kodowaniu php i css, to radzę samemu za to się nie brać.
 7. Wtyczki – tutaj jest możliwość dodawania nowych wtyczek, czyli takich aplikacji, które zwiększają możliwości WordPressa. Można to porównać do smartphona z systemem Android. Mając nowy telefon z salonu mamy podstawową funkcjonalność. Jednak dostępna jest ogromna ilość aplikacji na androida, która rozszerza funkcjonalność telefonu. Podobnie jest z wtyczkami do WordPressa.
 8. Użytkownicy – ta zakładka służy do zarządzania użytkownikami. Możesz tutaj dodać nowego autora lub administratora bloga. Tutaj też jest możliwość edycji profilu.
 9. Narzędzia – tutaj można między innymi importować i eksportować treść oraz dane pomiędzy blogami.
 10. Ustawienia – do tej zakładki również należy zajrzeć, ponieważ tutaj można edytować podstawowe informacje na temat strony takie jak: tytuł czy opis strony. Ponadto znajdują się tu ustawienia: czytania, pisania, dyskusji, mediów, prywatności, czy bezpośrednich odnośników.

To już był ostatni krok, dotarliśmy na szczęście do końca. Wiem, że jest to niewdzięczny i przede wszystkim nudny temat. Należy jednak się z nim zapoznać aby wiedzieć jak poruszać się po wnętrzu swojej strony. Teraz będą już tylko przyjemne rzeczy, obiecuję! 🙂

Zaskakujace sposoby na pozyskanie czytelników

Darmowy poradnik, z którego poznasz 18 sposobów na zdobycie czytelników na swoją stronę internetową. Pobierz już teraz
Dodaj komentarz