Przygotowanie do napisania artykułu

Przygotowanie do napisania artykułu

Planowanie artykułu

Planowanie jest kluczowym składnikiem sukcesu w każdym aspekcie naszego życia. Również w Blogosferze. Jak się przygotujesz to poprawisz swoją skuteczność. Swoje artykuły będziesz pisał szybciej i lepiej. Od razu trzeba zaznaczyć, że planowanie tylko w głowie, a nie na papierze – nie jest dobrym planowaniem, o czym już zapewne niejednokrotnie słyszałeś i czytałeś. Istnieją dwie rzeczy, z którymi nie powinieneś się rozstawać ani na krok. Są to kartka i długopis. Dlaczego? Zadam Ci pytanie: Czy miałeś kiedyś tak, że podczas robienia zakupów, spaceru, czy gdzieś na gościnie u rodziny – wpadł Ci do głowy genialny pomysł – chociażby na napisanie artykułu ale, gdy wróciłeś do domu zupełnie o nim zapomniałeś? Inspiracje spadają nam czasem z nieba i trzeba być na nie zawsze przygotowanym. Miej pod ręką zawsze notatnik i długopis, aby zapisać swoją myśl, a potem umieścić ją w swoim planie, by ją później zrealizować.

 

 

Bądź systematyczny

Przede wszystkim trzeba planować swoje artykuły systematycznie. Jak wcześniej wspomnieliśmy, żeby wybrać dobrą specjalizację należy zrobić sobie ćwiczenie, które polega na wypisaniu 50 tytułów artykułów, które chcesz umieścić na swoim blogu. Jeśli przyjdzie Ci to z trudnością – lepiej pomyśl o innej specjalizacji. Te 50 artykułów to tylko kropla w całym oceanie blogowania. Jeśli Twoim celem jest pisanie 2 artykułów tygodniowo (co na początku istnienia bloga jest naprawdę minimalnym wymogiem, by się wybić) to miesięcznie musisz napisać jakieś 8 artykułów. Warto więc zadbać o to, aby lista Twoich artykułów do napisania stale rosła. Ona musi być żywa. Codziennie dopisuj jeden lub dwa tematy, które mógłbyś poruszyć na swoim blogu.

 

Skąd czerpać inspirację do pisania artykułu?

Pewnie pomyślisz, że dwa tematy każdego dnia to za dużo albo, że nie potrzebujesz ich aż tyle. Musisz wziąć też pod uwagę to, że na Twoim blogu zapewne będzie menu składające się z różnych stron i kategorii (jak je stworzyć i czym one są przeczytasz w następnych rozdziałach). Każdy artykuł będziesz przydzielał pod odpowiednią kategorię i wstawiał na którąś ze stron. Jeśli w jednym miesiącu napiszesz artykuły tylko i wyłącznie w jednej kategorii, to reszta zakładek będzie pusta, a więc nieatrakcyjna dla oczu Twoich użytkowników. Jeśli nie będziesz mieć więc w dużym nadmiarze spisanych pomysłów na artykuły to Twój blog na tym ucierpi. Wspomnieliśmy też wcześniej, o tym, że warto przydzielić sobie dni na pisanie artykułów. Niech to będzie np. poniedziałek i czwartek. Jeśli masz zamiar wstać rano w poniedziałek bez pomysłu na to, o czym będziesz pisał to stracisz mnóstwo czasu na główkowanie oraz zniechęcisz się do blogowania. Jak wyżej wspomnieliśmy czasami dobre pomysły przychodzą nam do głowy same, bez większego trudu.

 

Jeśli chcesz  ciągle się inspirować, musisz być w akcji. Co to oznacza? Leżąc całe dnie na kanapie, być może wymyślisz kilka, czy kilkanaście tematów na artykuły ale nie więcej i nie koniecznie będą one czymś czego jeszcze nikt nie wymyślił. Najlepsze pomysły na artykuły przychodzą, gdy czytasz jakąś książkę, oglądasz dobry film, w podróży, podczas spotkań towarzyskich, biznesowych, podczas firmowych eventów. Uwierz, że czasami jedno zdanie przeczytane w książce może Cię natchnąć do napisania całej serii artykułów. Warto więc czytać każdego dnia. Co czytać? Książki, czasopisma o tematyce powiązanej z Twoim blogiem. Co oglądać? Na pewno nie durne seriale i inne badziewia, które prócz czasu wyżerają nam szare komórki mózgowe. Oglądaj i słuchaj najnowszych badań dotyczących twojej specjalizacji, słuchaj audiobooków, oraz historii osób, które w Twojej dziedzinie osiągnęły więcej niż Ty do tej pory i bierz z nich przykład. To samo dotyczy książek biograficznych. Warto wiedzieć przez jakie trudy i przeciwności losu przechodził np. jakiś zawodnik olimpijski, by stanąć kiedyś na podium. Wyobrazić sobie ten pot, ból i krew. Niestety bardzo często omylnie sądzimy, że sukces przychodzi niektórym z łatwością. Kiedy napotykamy się o przeszkody to nie potrafimy się podnieść i zniechęcamy do dalszej drogi – tłumacząc sobie, że nie mamy odpowiednich predyspozycji, by osiągnąć swój cel. Wszystko da się wypracować poprzez konsekwentne i systematyczne działanie. Pamiętaj, że jeśli się czegoś bardzo pragnie to znajdzie się sposób, by to osiągnąć, jeśli się nie chce – znajdzie się wymówki.

 

Zacznij dzień wcześniej

Co ma wspólnego poranne wstawanie z Twoim artykułem? Okazuje się, że wiele i jest to nawet udowodnione naukowo. Według badań wynika,że podczas fazy snu REM zwiększa się efektywność kreatywnego twórczego przetwarzania informacji. Dzięki temu w nocy możesz mieć dużo lepszy pomysł na napisanie artykułu, aniżeli po południu – nie pamiętając już tego co Ci się przyśniło. Niech Twój umysł zacznie pracować nad Twoim artykułem podczas gdy śpisz, a rano zanim się obejrzysz napiszesz dużo wartościowej treści.

 

 

Stwórz konspekt

Konspekt to nic innego jak wypunktowanie swojego artykułu i rozłożenie go na czynniki pierwsze. Zrób punkty i podpunkty. Następnie na temat każdego z nich się rozpisz. Dzięki konspektowi ułatwisz sobie pracę, napiszesz swój artykuł szybciej, sprawniej, nie będziesz się gubił, a przede wszystkim Twój artykuł będzie bardziej przejrzysty i atrakcyjny dla oka Twojego czytelnika. Dzięki czemu przeczyta go szybko i przyjemnie.

 

 

Przygotuj materiały

Bardzo często będziesz chciał zamieścić w swoim artykule jakieś informacje, chociażby : statystyki, liczby, ceny, wyniki badań itd. Warto je najpierw znaleźć i mieć je pod ręką, żeby w trakcie pisania artykułu ich nie szukać, nie przebierać, nie denerwować się i nie tracić wątku.

 

 

Wyłącz wszystkie rozpraszacze

Nie musisz wyłączać od razu całego internetu ale przede wszystkim wyjdź z wszelkich portali społecznościowych, wyłącz telefon, pocztę elektroniczną, telewizor i bądź po prostu offline. W momencie pisania artykułu masz się skupić tylko i wyłącznie na pisaniu. Jeśli korzystasz z przeglądarki Chrom polecamy program Block Site, która zrobi to za Ciebie.

 

Jeszcze Nie Masz Tego Fantastycznego Poradnika?

Pobierz go teraz i dowiedz się jak sprowadzić lawinę czytelników na swojego bloga
Dodaj komentarz