Podstrony kontakt i polityka prywatności na bloga

Podstrony kontakt i polityka prywatności na bloga

Kontakt i strona z polityką prywatności, są obok polityki prywatności podstawowymi podstronami, które powinny pojawić się na blogu. Dlatego tego tematu po prostu nie mogliśmy pominąć. Za chwilę pokażę Ci jak stworzyć takie podstrony, które będzie można zamieścić u siebie na blogu.

Strona kontakt na bloga

Podstronę z kontaktem na bloga WordPress można ustawić w niezwykle prosty sposób. Wystarczy przejść do zakładki strony i wybrać dodaj nową. Na tej stronie umieszczasz dane kontaktowe, które chcesz ujawnić swoim czytelnikom np. adres email, lub nr telefonu. Publikujesz i strona z kontaktem jest już gotowa, aby umieścić ją w menu blogu.

Ten sposób nie jest najlepszy, strona taka nie będzie ładnie się prezentować i na pewno nie będzie zachęcać do kontaktu z Tobą. Dlatego damy Ci kilka bardzo ważnych wskazówek jak ustawić stronę z kontaktem na bloga, która będzie atrakcyjna dla czytelników.

Formularz kontaktowy na bloga

Są dostępne różne wtyczki, dzięki którym można stworzyć formularz kontaktowy. Jedna z najczęściej wybieranych przez blogerów jest Contact Form 7. Przejdź do zakładki wtyczki i wybierz dodaj nową. W polu “szukaj wtyczek” wpisz nazwę Contact Form 7. Jak już wyszukasz wtyczkę z górą w obrazku to kliknij w przycisk zainstaluj teraz, a potem włącz.

Teraz przejdź do ustawień tej wtyczki:

Widoczny kod skrótowy wystarczy zaznaczyć, skopiować i wkleić na stronę z kontaktem w miejscu, w którym chcesz umieścić formularz kontaktowy.

Możliwa jest również konfiguracja formularza. Jak najedziesz kursorem na nazwę Formularz 1 to pojawia się przycisk Edytuj. Po kliknięciu przechodzisz do opcji konfiguracji. Można w nim edytować pole formularz kontaktowego. W tym miejscu możesz skonfigurować również email na jaki będzie przychodzić poczta, oraz szablon wiadomości, jaka będzie przychodziła do Ciebie. Dodatkowo można ustawić komunikaty. Zajrzyj w edycje i skonfiguruj wtyczkę według swoich potrzeb.

Poza formularzem kontaktowym warto wstawić swoje zdjęcie, które zachęci do kontaktu. Można również umieścić na tej stronie informację w jaki sposób chcesz, aby do Ciebie się zwracano podczas wysyłania wiadomości. Na pewno chcesz, by Twoje relacje z czytelnikami były jak najlepsze więc dużo lepiej będzie jeśli czytelnicy będą zwracać się do Ciebie po imieniu. Wyjdź z taką propozycją na stronie z kontaktem. Możesz również dodać krótką informację o tym kiedy zazwyczaj odpowiadasz na wiadomości. Na początku nie będzie problemu z tym aby odpowiedzieć na wszystkie przesłane do Ciebie wiadomości. Jednak, gdy Twój blog się rozwinie i zyskasz dużo czytelników, to Twoją skrzynkę zasypią wiadomości. Ciężko będzie na bieżąco odpowiadać wszystkim, więc koniecznie też o tym wspomnij. Przyjrzyj się po;niższemu obrazkowi, który przedstawia stronę kontaktową na blogu Oli Gościniak.

Moim zdaniem strona jest bardzo ładnie i czytelnie przygotowana, która wręcz zachęca do kontaktu z Olą. Teraz zastanów się jak powinna wyglądać strona z kontaktem na Twoim blogu, a następnie stwórz ją.

Polityka prywatności na blogu

Prowadząc bloga potrzebujesz polityki prywatności. Nie będziemy tutaj wchodzić w szczegóły prawne. Twój blog zbiera pewne dane osobowe, chociażby logi serwera. Ponadto komentarze na blogu bardzo często wymagają wpisania przez komentującego swojego adresu email oraz imienia. Nawet jeśli korzysta się z wtyczki Discus do komentarzy, to i tak możliwe, że kopie komentarzy wraz z danymi są przechowywane na serwerze u Ciebie. Kolejną rzeczą są zbierane statystyki np. Poprzez Google Analytics. To też jest powód, dla którego potrzebna jest polityka prywatności. Oczywiście nie można zapomnieć o newsletterze i liście  mailingowej, która również wymaga polityki prywatności. Osobną kwestią jest wyłączenie odpowiedzialności. Jeśli przykładowo prowadzisz bloga o inwestowaniu na giełdzie to możesz napisać, że wszystkie treści na stronie służą jedynie celom informacyjnym.

Przykładowa treść na stronę z polityką prywatności:

Możesz skorzystać z tego szablonu i według niego sporządzić politykę prywatności na swoim blogu. Link do tej strony nie musi znajdować się w głównym menu bloga, możesz umieścić go w mniej inwazyjnym miejscu np. W stopce bloga. Politykę prywatności na blogu należy posiadać aby uniknąć nieprzyjemności. Dlatego jeśli nie ma jej jeszcze to zrób ją jak najszybciej.

Brakuje Ci czytelników na blogu?

Odkryj i zastosuj sprawdzone sposoby, dzięki którym zdobędziesz lawinę czytelników na bloga. Pobierz teraz bezpłatnie poradnik.
Dodaj komentarz