Jak zainstalować bloga na WordPressie?

Jak zainstalować bloga na WordPressie?

Aby zacząć blogować należy najpierw zainstalować bloga na wordpressie. Nie jest to wcale takie trudne, o czym za chwilę się przekonasz. Pokażę Ci dwa sposoby, dzięki którym zainstalujesz wordpressa. Pierwszy sposób polega na instalacji po wcześniejszym umieszczeniu plików na serwerze. Drugi sposób instalacji jest z wykorzystaniem autoinstalatora, który jest często dostępny u dostawców hostingu. Swojego pierwszego bloga na wordpressie zainstalowałem w 2011 roku. Od tego czasu założyłem już dziesiątki, a może nawet setki blogów dla moich klientów. Sama instalacja jest prosta i przebiega dosłownie w kilka minut. Za chwilę krok po kroku przeprowadzę Cię przez cały etap.

Zaczniemy od tego, że potrzebujesz najpierw dwóch rzeczy: domeny i hostingu. Ten artykuł postanowiłem podzielić na kilka oddzielnych części, żeby nie był zbyt obszerny. Już wcześniej napisałem o tym jak wybrać domenę dla bloga, oraz tutaj jak wybrać hosting dla bloga. Więc jeśli nie posiadasz jeszcze domeny i hostingu, to zapraszam Cię do zapoznania się z tymi artykułami. Jeśli już masz domenę i hosting to przejdźmy do instalacji wordpressa.

Ręczna metoda instalacji WordPressa

Ręczna metoda instalacji WordPressa polega na tym, że potrzebujesz najpierw pobrać pliki tego modułu, by następnie przerzucić je na serwer. Zatem potrzebujesz kilku rzeczy:

 • Danych logowania do FTP. Powinny one być dostępne na Twoim koncie, w którym masz domenę. Mógł też one przyjść na maila.
 • Potrzebujesz również dane do bazy danych SQL, dzięki którym będziesz mógł połączyć się z bazą. Te dane również znajdziesz na swoim koncie. Czasami jest potrzeba stworzenia bazy danych.
 • Klient FTP np. Filezilla, czyli program za pomocą którego łączysz się z serwerem i przerzucisz na niego pliki.
 • Moduł CMS WordPress, czyli pliki, które trzeba będzie wysłać na serwer.

Pobieranie plików WordPress

Aby pobrać pliki wejdź na stronę producenta modułu WordPress. Na tej stronie poszukaj przycisku lub linku, który umożliwi Ci pobieranie plików. Prawdopodobnie trzeba będzie przescrollować stronę nieco w dół.

Wówczas możemy pobrać najnowszą wersję WordPress.

Pliki po pobraniu będą spakowane. Należy je rozpakować na swoim komputerze np. przy pomocy programu 7-zip, który jest darmowy. Jak masz taki program to świetnie, czas rozpakować plik. Na pobrany plik kliknij prawym przyciskiem i rozpakuj do folderu. Pamiętaj tylko do jakiego miejsca na dysku pobierasz plik i w jakim folderze go rozpakowujesz, bo za chwilę będziesz go potrzebować.

rozpakowywanie plików worpress

Wysyłanie plików WordPress na serwer FTP

Korzystam do tego z programu Filezilla. Jest to darmowy klient FTP, który świetnie się do tego nadaje. W pierwszej kolejności uruchom program. Zobaczysz, że podzielony on jest na trzy okna: serwer, adres lokalny i serwer zdalny. Przygotuj sobie też dane do logowania na FTP.

Okno “Serwer” służy do logowania, pokazuje się w nim również status czy jesteś zalogowany na FTP. Tutaj musisz wpisać dane do logowania, czyli adres serwera, nazwa użytkownika i hasło. Są przypadki, gdy ustalony jest port i również trzeba go wpisać, ale najczęściej pozostawiamy to miejsce puste.

Adres lokalny, czyli ta część po lewej stronie zawiera listę plików znajdujących się na Twoim komputerze. W tym oknie otwórz rozpakowane pliki WordPressa.

W części “Serwer zdalny” wskazuje pliki znajdujące się na Twoim serwerze. W moim przypadku korzystałem z serwera ovh. Jak widać wewnątrz znajduje się katalog “www” do którego należy przenieść wszystkie pliki modułu WordPress. Katalog “www” jest typowy dla hostingu ovh, przy innych hostingach tego katalogu raczej nie będzie.

Zaznacz wszystkie pliki modułu instalacyjnego WordPress (aby zaznaczyć wszystkie pliki skorzystaj ze skrótu klawiszowego: Ctrl + A). Następnie skorzystaj z funkcji przeciągnij i upuść do części “Serwer zdalny” do katalogu “www”. Możliwe, że katalog “www” nie jest pusty. Jeśli znajduje się w nim plik “index.html” to usuń go lub zmień jego nazwę. Przenoszenie plików może potrwać nawet kilka minut. Poczekaj cierpliwie na zakończenie tej operacji. Na koniec upewnij się, czy wszystkie pliki zostały poprawnie przeniesione na serwer zdalny FTP.

Instalacja bloga WordPress

Otwórz przeglądarkę internetową i wpisz w niej adres swojej strony. Powinien pojawić się komunikat przed rozpoczęciem instalacji. Upewnij się, że masz informacje potrzebne do zalogowania, do bazy danych. Następnie kliknij w przycisk “Zaczynamy”.

Wszystkie informacje znajdziesz w panel klienta hostingu, w części “hosting”, “Bazy danych”.

Podaj informacje dotyczące bazy danych:

Nazwa bazy danych: Wybrana podczas zakładania bazy danych w panelu klienta.

Nazwa użytkownika: Identyczna z nazwą bazy danych.

Hasło: Zostało wysłane e-mailem po utworzeniu bazy danych – możliwe, że już je zmieniłeś.

Adres serwera bazy danych: wpisz nazwę serwera bazy danych wskazaną w e-mailu instalacyjnym i w panelu klienta.

Prefiks tabel: Opcja użyteczna w przypadku chęci zainstalowania kilku modułów Drupal na jednej bazie danych. W takim przypadku należy wpisać inny prefiks dla każdej instalacji.

Ważne: Dane do bazy danych nie są wysyłane automatycznie po zainstalowaniu hostingu. Aby je otrzymać, należy założyć bazę danych w panelu klienta.

Kliknij na “Wyślij”, aby kontynuować.

Jeśli wszystko przebiegło pomyślnie, to instalacja WordPressa powinna dobiec końca.

To już prawie koniec. Teraz wpisz informacje, które będą niezbędne przy logowaniu się do wewnątrz Twojego WordPressa.

Podaj informacje dotyczące administrowania blogiem WordPress:

Tytuł witryny: Wpisz tytuł bloga.

Nazwa użytkownika: Wybierz nazwę użytkownika do logowania do panelu administracyjnego bloga.

Hasło: Wpisz hasło do logowania do panelu administracyjnego bloga WordPress.

Twój e-mail: Wpisz prawidłowy adres e-mail.

Prywatność: Jeśli pole to jest zaznaczone, wyszukiwarki będą pozycjonować blog.

Kliknij na “Zainstaluj WordPressa”.

To już wszystko, instalacja modułu WordPress zakończyła się pomyślnie. Możesz już zalogować się do swojego paneli i zacząć administrować blogiem. Kliknij na przycisk “Zaloguj się”.

Instalacja WordPress za pomocą autoinstalatora Getall

Ręczna instalacja WordPressa nie jest trudna, ale jest jeszcze łatwiejszy sposób. Wiele hostingów posiada autoinstalator, z którego można skorzystać. Ja posłużyłem się w tym przykładzie hostingiem, który wchodzi w skład kompleksowych narzędzi marketingowych Getall. Możesz wypróbować te narzędzia za 9,70 zł przez 30 dni.

Zaloguj się do swojego konta w Getall, a następnie po lewej stronie wyszukaj i otwórz zakładkę “Hosting”. Podaj nazwę swojej domeny i utwórz konto hostingowe. Będziesz potrzebować DNS`ów, aby przekierować domenę na hosting Getall. Za chwilę pokażę Ci jak zmienić DNS`y.

Czas zmienić serwery DNS, na twoim koncie, w którym masz wykupioną domenę. Zaloguj się do swojego konta i wyszukaj miejsca, gdzie możesz edytować te informacje.

Przeniesienie DNS`ów może trochę potrwać. Czasami trzeba poczekać do 24 godzin. Trzeba cierpliwie poczekać na zakończenie tej operacji. Wtedy będzie można zalogować się na hosting w Getall. Wszystkie potrzebne informacje zawarte są w danych do hostingu. Otwórz link oznaczony nazwą “Panel”. W oknie logowania wpisz login i hasło, które są dostępne w “Danych do hostingu”.

Brawo, jesteś już wewnątrz swojego konta hostingowego. Jak widzisz jest tu wiele możliwości. To co nas interesuje znajduje się prawie na samym dole strony. Wyszukaj “Web Applications” i wybierz “zobacz więcej”.

Jest tutaj bardzo dużo aplikacji. Każdą z nich możesz zainstalować na swojej stronie. Podzielone są one na kategorie. W aplikacjach społecznościowych znajdziesz aplikacje do tworzenia for internetowych, czatów, paneli dyskusyjnych, księgi gości itp. Niżej znajdziesz aplikacje dla systemów zarządzania treścią (CMS). W tym miejscu jest wiele blogów i portali, ale przede wszystkim jest tutaj WordPress. Poza tym znajdziesz poniżej aplikacje komercyjne do tworzenia sklepów internetowych i systemów zarządzania projektami. Można też znaleźć aplikacje do zdjęć, plików, ankiet statystyk itp. Wyszukaj aplikacji WordPress i kliknij w nią.

Otworzy się okno instalacyjne WordPress. Teraz wystarczy, że klikniesz w przycisk “+ instaluj tę aplikację”.

W tym momencie otworzy się kreator instalacyjny WordPress. Jest tu dużo rubryk ale większość pozostawiasz bez zmian.

 • Najpierw wybierz lokalizację. Wybierz domenę, dla której ma zostać zainstalowany WordPress. Możesz też wpisać ścieżkę, w sytuacji jeśli chcesz aby blog nie było na domenie głównej. Jeśli np. w tym miejscu wpiszesz “blog” to adres bloga będzie wyglądał tak: “twojadomena.pl/blog”. Instalując tylko bloga na domenie zostawiam to pole puste.
 • Ustawienia, tutaj wpisujesz login i hasło administratora. Poza tym adres email administratora, na który przyjdzie powiadomienie o dokonanej instalacji WordPressa.

W zasadzie to tyle, więcej konfigurować nie potrzebujesz. Wystarczy już tylko kliknąć w przycisk, który jest na samym dole “+ Zainstaluj”. Za około minutę będziesz mieć zainstalowanego WordPressa i będzie można zacząć administrować blogiem.

Jak widzisz autoinstalator bloga jest dużo szybszy i mniej skomplikowany. Ręczna instalacja WordPress też nie jest trudna, ale musisz znać więcej danych i zajmuje to nieco więcej czasu. Mam nadzieje, ze z tym poradnikiem poradzisz sobie z zainstalowaniem bloga.

Jeśli z jakiejś przyczyny np. nie masz czasu, albo wolisz gdy bloga postawią i skonfigurują specjaliści, to możesz napisać do mnie, a chętnie udzielimy Ci wsparcia. Napisz na adres: [email protected]. Na pewno udzielimy Ci wsparcia. 

Jak wypromować bloga

Jak Zdobyć Lawinę Czytelników Na Blogu?
Ten post ma 3 komentarzy

 1. Joanna

  Bardzo treściwy artykuł, dziękuję!

  Jedno bym zmieniła: zamiast „pokarzę ci” – „pokażę ci”. Pokarać można, owszem, ale kogoś 🙂 Z pozdrowieniami

  1. Dziękuję Joanno za informację,

   wiem, że robię dużo błędów i jestem wdzięczny za każdą uwagę 🙂

   Cieszę się, że artykuł Ci się podoba 🙂

   Pozdrawiam.

 2. netpix

  Ciekawy blog, zawierajacy duzo przydatnych informacji a napisany
  przystepnym, szczegolnie dla poczatkujacych marketingowcow jezykiem.
  Chetnie bede tu zagladac.

Dodaj komentarz